Best Innovative College Award (2019-20) by CEDA.
'STAR STATUS' received from The Department of Biotechnology (DBT), Ministry of Science and Technology, Government of India.
Hearty Congratulations to Progressive Education Society's Modern College of Arts, Science and Commerce, Ganeshkhind, Pune 16 for being the proud recipient of the CHHATRAPATI SHIVAJI MAHARAJ VANASHREE AWARD conferred upon by Social Forestry, Forest Department Maharashtra State for their contribution towards Student's, Women Welfare and Environment related initiatives through Plant Nursey, Tree Plantaion and Afforestation Drive.
 

Non Teaching Staff

Administrative Staff

Sr.No. Name Post
1 Mr. Sathe Ganesh Sopan Registrar
2 Mr. Yemul Rajendra Head Clerk
3 Mrs.Jadhav Bharati Dasharath Sr. Clerk
4 Mrs.Masalkar Sunanda Rohidas Sr. Clerk
5 Mr.Kakade Nitin Shantaram Jr.Clerk
6 Mr.Sonawane Shivaji Dadu Jr.Clerk
7 Mr.Nalawade Mangesh Jr.Clerk
8 Mr. Bandal Mahesh Jr.Clerk
9 Ms. Dudhane Smita Suresh Jr.Clerk
10 Ms.Waghmare Nutan Bhiku Jr.Clerk
11 Mr.Kadam Amrut Rajaram Jr.Clerk
12 Mrs.Navale Shubhangi Avinash Jr.Clerk
13 Mrs. Newase Prerana Prashant Jr.Clerk
14 Ms.Kengar Shivangi Shiwaji Jr.Clerk


Library Staff

16 Ms. Shital Chandrakant Shetty Library Clerk
17 Mrs. Vidya Sundar Library Clerk
18 Mr.Santosh Mohol Library Attendant
19 Mr. Makarand Shendkar Library Attendant
20 Mr. Mahesh Darekar Library Attendant
21 Mr. Prakash Joshi Library Peon
22 Mr. Govind Sanas Library Peon
23 Mrs. Swati Sandeep Shibe Library Peon


Laboratory Staff

24 Mr.Kadam Kashiram Vitthal Lab.Asst.
25 Mrs.Kulkarni Trupti Lab.Asst.
26 Mr.Mali Rohit Asst.System Analyst
27 Mr.Kamble Rahul Lala Asst.System Analyst
28 Mr. Late Charudatta Baburao Lab.Att.
29 Mr.Shendkar Makarand Dagadu Lab.Att.
30 Mr. Darade Vishnu Dagdu Lab.Att.
31 Mr. Erewad Sandeep Nivrutti Lab.Att.
32 Mr.Kaldhonkar Sachin Chandrakant Lab.Att.
33 Mr. Karote Sunil Nandu Lab.Att.
34 Mr. Bahirat Kumar Dattatray Lab.Att.
35 Mr. Gaikwad Sachin Mallikarjun Lab.Att.
36 Mr. Hagawane Rajkumar Baban Lab.Att.
37 Mr.Gagada Raju M. Lab.Att.
38 Mr.Pujari Vitthal Subhash Lab.Att.
39 Mr.Borade Rajendra Lab.Att.
40 Mr.Waghmare Nilesh Jalindar Lab.Att.
41 Mr.Dodke Satish Yeshwant Lab.Att.
42 Mr. Jadhav Vikas Lab.Att.
43 Mr.Patole Prakash Lab.Att.
44 Mr. Bahirat Sandeep Lab.Att.
45 Mr. Kolekar Damodar Lab.Att.
46 Mr.Gaikwad Ram Sattu Lab.Att.
47 Mr.GhumeAnup Arvind Lab.Att.
48 Mr.More Rakesh Lab.Att.
49 Mr.Gund Ramdas Lab.Att.
50 Mr.Joshi Prakash Mahadeo Peon
51 Mr.Kanti Prasad Nagari Peon
52 Mr. Jadhav Baban Peon
53 Mr. Patil Raju Peon
54 Mr.Zite Vishal Peon
55 Smt. Swati Shibe Peon
56 Mr. Sanas Govind Vinayak Peon
57 Mr.Shelke Navnath Peon
58 Mr.Shinde Pandurang Peon
59 Mr.Jadhav Sanjay Ramchandra Peon
60 Mr.Joshi Sushant Peon
61 Mr.Korhalkar Amol Peon
62 Mr.Shindekar Ashish Peon
63 Mr.Sutar Ashok Peon
64 Mr.Shedge Rushikesh Anant Peon
65 Mr.Dudhane Somnath S. Peon
66 Mr.Waghmode Abhishekh Murlidhar Peon
67 Mr.Ghanwat Sachin Peon
68 Mr.Jadhav Abhijeet Baliram Peon

  NOTICE BOARD


See More

  Our Courses

  • U.G. COURSES
  • B.A.(Economics)
  • B.A.(English)
  • B.A.(Geography)
  • B.A.(History)
  • B.A.(Psychology)
  • B.A.(Sociology)
  • B.Com.
  • B.B.A.(C.A.)
  • B.Sc.(Biotechnology)
  • B.Sc.(Chemistry)
  • B.Sc.(Computer Science)
  • B.Sc.(Maths)
  • B.Sc.(Microbiology)
  • B.Sc.(Physics)
  • B.Sc.(Zoology)
  • B.C.A.(Science)

  • P.G. COURSES
  • M.A.(Economics)
  • M.A.(History)
  • M.A.(Sociology)
  • M.COM.
  • M.SC.(Biotechnology)
  • M.SC.(Chemistry)
  • M.SC.(Computer Science)
  • M.SC.(Microbiology)
  • M.SC.(Zoology)

  • Skill Based
  • B.Voc.(Food Processing Technology)
  • B.Voc.(Green House Technology)

  • Research Centre
  • Microbiology
  • Zoology

Examination section


See More

  Placement Activities

  • Placement_activities_Summary_2019-2020   
    For : BA,BCom,BCA(Science),BBA(CA),BSc,BSc(Biotechnology),BSc(Computer Science),BSc(Chemistry),BSc(Microbiology),MA,MCom,MSc,MSc(Biotechnology),MSc(Computer Science),MSc(Chemistry),MSc(Microbiology)
    Date : 2020-02-20